
Projekt „Psychologiczne wsparcie jest ważne w życiowym starcie” zakłada utworzenie punktów wsparcia psychologicznego dla uczniów/uczennic zamieszkujących tereny wiejskie i jest skierowany do 6 szkół Podstawowych (w tym jeden oddział gimnazjalny) w gminach: Mirsk (SP w Giebułtowie, SP
w Krobicy SP w Rębiszowie) i Mściwojów (SP w Snowidzy, SP w Snowidzy z odd. Gim.
w Marcinowicach, SP w Targoszynie) i będzie realizowany w partnerstwie z w/w gminami. W projekcie przewidziano: 1440 godz. porad psychologicznych dla 335 uczniów, 1380 godzin terapii Biofeedback dla 46 uczniów, 96 godz. szkoleń dla 40 nauczycieli i 40 godz. szkoleń dla 200 rodziców z tematyki umiejętności radzenia sobie z problemami dzieci i młodzieży oraz 51 godzin szkoleń z zakresu kompetencji cyfrowych dla 100 uczniów. Wyniki diagnozy wskazały jednoznacznie na potrzebę realizacji projektu w związku brakiem w/w szkołach zatrudnionych psychologów i wskazaniem do objęcia pomocą psychologiczną 65% uczniów uczęszczających do w/w szkół. Założenia projektu są odpowiedzią na zdiagnozowane, specyficzne trudności natury psychologicznej z jakimi spotykają się uczennice i uczniowie uczęszczający do w/w szkół.
Głównym celem projektu będzie zwiększenie i zapewnienie możliwości bezpośredniego korzystania przez uczniów w/w szkół z diagnoz, porad i terapii psychologicznej w kontekście nabywania kompetencji kluczowych, właściwych postaw w życiu społecznym i zawodowym ze szczególnym uwzględnieniem uczniów niepełnosprawnych i/oraz ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, przez okres 2 lat.
Cele projektu:
1. Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i przedwczesnemu zakończeniu edukacji młodzieży dotkniętej problemami wieku dorastania poprzez dostęp do pomocy psychologicznej.
2. Wzmocnienie kompetencji wychowawczych rodziców i nauczycieli w kształtowaniu prawidłowych relacji nauczyciel – uczeń oraz rodzice – dziecko.
3. Podniesienie poziomu wiedzy psychologicznej wśród uczniów, nauczycieli, rodziców w obszarach dotyczących problemów psychologicznych dzieci i młodzieży
Wartość projektu: 381 820,52 zł
Dofinansowanie projektu z UE: 324 547,44 zł
Dokumenty do pobrania:
Harmonogram wsparcia – Wrzesień 2020
Formularz zgłoszeniowy dla ucznia